A něco pro fandy e-mobility
Jeden z cílů výletu - zjistit, jak se dají cestovat dlouhé trasy čistě jen s nabíjením - byl splněn beze zbytku. V celé projeté části Skandinávie naprostá pohoda, kdy si Tesla sama plánovala zastávky u Superchargerů tak, že nás to ani moc nezdrželo časově (stejně jsme vždycky během nabíjení buď nakupovali proviant v přilehlých obchodech nebo ho naopak konzumovali), ani jsme nemuseli nikam dlouze zajíždět z hlavní trasy cesty. Dokonce jsme na jednom z tesláckých nabíjecích hubů byli s autem, mezi dvaceti dalšími nabíječkami, úplně sami - to se člověku v Česku určitě hned tak nepřihodí… A pokud jde o počty stojanů Superchargerů, pohybovaly se (po celé cestě, tzn. včetně Německa) mezi 6 a 36 - ten největší se 36 dobíjecími stáními nešlo ani najednou vyfotit, protože stojany byly rozesety po několika segmentech velkého čelnitějšího parkoviště. Ale točka pro dobití je tady tím pádem i v případě hypotetického plného obsazení (poked k němu teda vůbec kdy dojde) velmi rychlá; každou chvíli někdo odjede.
Z hlediska čekání zase úplná pohoda, protože jsme nečekali nikde, všude při našem příjezdu volné stojany. Teda jediné čekání na nabití bylo, ale ještě v Česku, v Lovosicích, kde 8 dostupných stojanů v neděli při našem přejezdu do Německa obsadily takřka výhradně zahraniční auta - neměcká, dánská a norská (pro nás předzvěst národních značek, co budeme vídat na nabíječkách další cca 2 týdny).
Jen jediné nabíjení proběhlo mimo Superchargery, a sice na dobíječce místní sítě Circle K u kempu v Oslu, ale to jen proto, že nabíječka byla hned vedle vjezdu do kempu, tak by byl i hřích to jednak nevyzkoušet a pak nevyužít času, kdy by auto jinak stejně jenom tupě stálo u stanu.
Sítí a provozovatelů nabíjecích stanic mají, speciálně v Norsku, podle log několik (člověk by na první pohled možná řekl i hromady), a dobíjet se dá prakticky kdekoliv - na městských parkovištích, u hotelů nebo pronajímaných chat, u obchoďáků, na benzinkách a asi tak na dvaceti dalších druzích míst. Ceny srovnatelné s našimi, což při vědomí, že všechno ostatní je tady pro našince násobně dražší než doma, je vlastně dobrá zpráva. Na cestě zpět přes Dánsko se nám dokonce povedlo chytnout na Superchargeru cenu poloviční proti naší domovské.
Co se týče spektra elektromobilů, které tady místní provozují, čistě pocitově a bez dělání velkých statistik, vede trio Tesla - Volkswagen - Volvo, ale v Norsku jezdí i hromady čínských elektropovozů, včetně značek, které u nás k vidění moc nebo vůbec nejsou. Nejčastěji Polestar a až za ním v odstupu pak BYD nebo MG, dokonce i nemálo rozměrově výrazných a na Rolls-Royce si hrajících limuzín značky Hongqi.
Celkově provoz e-auta v dobíjecí infrastrukturou takto vybavené zemi je naprosto bezproblémový. A jak už sami Norové naznačili ve stavangerském ropném muzeu, jsou na dobu poropovou dost dobře připraveni.